Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik İş Hayatında Kadın’ı Anlattı

Mar
5

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya GEDİK, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarafından düzenlenen “İş Dünyasında Kadın” başlıklı seminerde iş hayatında kadının yerini ve önemini anlattı.

TOBB Uşak İl Kadın Girişimciler Kurulu önderliğinde düzenlenen seminere, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait ÇELİK, Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak KURTULUŞ, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İsmail KARAMAN, Uşak Üniversitesi ve Gedik Üniversitesi öğretim görevlileri ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET, iş dünyasında başarısını ispatlamış kadınların rol model olmaları gerektiğini vurguladı.  Merhum Halil Kaya GEDİK’in Uşak’a ve ülkemize katkıları büyüktür diyen KUVVET “İlkler şehri Uşak’ı simgeleyen ve Türkiye’nin ilk uluslararası kaynak mühendislerinden olan merhum Halil Kaya Gedik’in Uşak’a ve Türkiye’ye katkılarından bahsetti.

Konuşmasında kadınların çalışma hayatında katılım oranlarını veren TOBB Uşak İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Özgül ŞEKER ÇİFTÇİ, kadınların öncelikle ‘kadın’ değil ‘insan’ olmak istediklerini vurguladı.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik gerçekleştirdiği sunumda, , öncelikle bir kadın olarak kadınların iş hayatında her alanda yer almalarının önemine değindi. Kadının iş hayatı dışında annelik gibi görevlerinin de ağır bastığını belirten Hülya Gedik, İş hayatı, bir yandan kadının saygınlığı, ekonomik özgürlüğü ve özgüvenine katkı sağlarken bir diğer yandan geleneksel değerlere dayalı tutumların sürdürülmesinin kadın için bazı zorlukları beraberinde getirdiğini, bu noktada Kadınların hayatlarını oluşturan tüm unsurları kontrol altına alıp ustalıkla yönetmeyi bilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Faaliyet gösterdikleri iş kolunun kadın çalışanlara çok uygun olmamasına rağmen hem mavi yakada hem de beyaz yakada kadın çalışan oranlarının yüksek olduğunu belirtti. Kadın olarak öncelikle iş dünyasında kabul edilmek için çaba sarf edildiğini belirten Hülya GEDİK, çabalarının boşa çıkmadığını ve 80 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.