Kategori / Kurumsal Haberler

Mevlid-i Şerif Daveti

Ağu
14

Kurucumuz ve Onursal Başkanımız merhum Halil Kaya Gedik ve muhterem eşi merhume Vala Gedik hanımefendinin aziz ruhları için 14.08.2018 Salı günü (bugün) 16:00-17:30 saatleri arasında Gedik Holding bahçesinde okunacak Mevlid-i Şerif’e, katılmak isteyen Gedik Holding ve bağlı markaları olmak üzere tüm çalışanlarımız davetlidir.

Kurucumuz Sayın Halil Kaya Gedik Hakkında An ve Zaman Programı

Haz
22

17 Haziran 2018’de TV 24’de Koray Şerbetçi’nin sunduğu “An ve Zaman” adlı programda, isminden övgüyle bahsedilen kurucumuz Sayın Halil Kaya Gedik, Türkiye’nin ilk yerli otomobil üretimi projesinde, 24. kahraman mühendis olarak görev almıştı.

Motoru, kaportası ve bütün mekanik özellikleriyle Türklere ait bir araç 130 gün gibi çok kısa bir zaman diliminde üretilmişti. İşçisiyle, mühendisiyle tamamı Türk usta ellerden çıkmış olan Türkiye’nin ilk yerli otomobil üretimi projesine çok önemli katkı sağlayan, makine mühendisliği diploması aldıktan sonra Alman Kaynak Cemiyeti DVS’de, Uluslararası Kaynak Mühendisliği Programı’nı tamamlamış olan kurucumuz Halil Kaya Gedik’in bizlere bıraktığı değerleri yaşatmak bizim için onurdur. O’nun bizlere emanet ettiği değerlere sahip çıkarak, ülkemiz için yılmadan, yorulmadan daha çok çalışacağız.

İstanbul Gedik Üniversitesi Robotik Takımımız İkinci Oldu

Nis
30

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda iki gün boyunca devam eden MATE ROV Türkiye 2017 Sualtı Robot Yarışması sonuçlandı.

Türkiye Sualtı Robot Yarışmasında İstanbul Gedik Üniversitesi Robot Takımı olarak İkincilik Ödülünü aldı.

Mekatronik tasarım, Teknik dökümantasyon, Takım sunumu ve Sualtı görevlerden oluşan yarışmada sıralama şu şekilde sonuçlandı.

  1. İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Takımı
  2. İstanbul Gedik Üniversitesi Robot Takımı
  3. YTU IEEE Robot Takımı
  4. Karadeniz Teknik Üniversitesi Robot Takımı
  5. Marmara Üniversitesi Robot Takımı
  6. Yıldız Teknik Üniversitesi Robot Takımı

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Trabzon’da Buluştu

Nis
26

Türkiye’nin girişimci kadınları “TOBB Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Trabzon Buluşması”nda bir araya geldi. Etkinliğe panelist olarak katılan Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Gedik deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “Sanayi, Teknoloji ve Girişimcilik” alt başlığında düzenlenen Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Trabzon Buluşması, KTÜ Osman Turan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TOBB, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Habitat Derneğinin katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy ise kadınların iş hayatında önemli yeri bulunduğunu vurgulayarak, toplantının organize edilmesindeki amacın, toplumda rol model olmuş değerli insanların aktaracağı bilgi, tecrübe ve düşünceler ile geleceğin sahibi gençlere katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

TTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar ise kadınlara fırsat tanındığında başarılı işlere imza attıklarını vurgulayarak, “Ülkemizde en büyük arzumuz üreten ve kendi yeterliliğini sağlamış, güçlü bir ekonomik yapı, sosyal ve refah düzeyi yüksek bir iş gücü sağlayabilmektir. Çünkü güçlü bir ekonomi refah düzeyi yüksek bir gelecek demektir” diye konuştu.

Etkinliğin moderatörlüğünü Efsun Gedik’in yaptığı panel bölümünde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi ve Of Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zuhal Akyüzlü, karar mekanizmalarında mutlaka kadınların olması gerektiğini vurguladı.

Zühal Akyüzlü, dört dönemdir Of TSO Meclis Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, “Pozitif ayrımcılık olmasından yanayım ama vasıfsızlıktan yana değilim. Sizlerin donanımlı olması ve ’kadın olarak varım’ demeniz gerekiyor. Gücünüzü karşınızdaki insanlara iletmeniz gerek. ‘Sırf kadın olduğum için beni oraya getirin’ demek doğru bir şey değil. Üyelerim arasında kadınların daha fazla olmasını istedim ama başarılı olamadık. Kadının sadece fiziki değer değil, beyinsel, düşünce, yaşama biçimi, dünyaya bakış olduğunu topluma anlatmak istiyorum. Bu anlamda önemli bir misyon ve görevim olduğunu düşünüyorum” dedi.

Panelde daha sonra Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, TOBB Makine İmalat Meclis Üyesi Merih Eskin, Teksan Jeneratör Yönetim Kurulu Üyesi Elif Ata Erduran iş hayatında yaşadıkları tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

TTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy, konuşmacılara günün anısına plaket takdim etti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Gedik İDDMİB Yönetimine Seçildi

Nis
11

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Seçimi gerçekleşti. Bugüne kadar en yoğun katılımın sağlandığı seçimde oyların 476’sını alan Tahsin Öztiryaki dört yıl aradan sonra tekrar birliğin başkanı oldu.

İDDMİB’in yeni başkanı Tahsin Öztiryaki seçim öncesi yaptığı konuşmada “Eski yıllarda ihracat denildiğinde tekstil akla gelirken daha sonra bizim alt sektörlerimizin gündeme gelmesini sağladıklarını, birliğin adının çok uzun olduğu için en kısa zamanda değiştirmek için çalışacaklarını belirtti.

İhracat Başarımız Ödülle Taçlandı

Mar
20

 

Türkiye’nin Orta Ölçek En Çok Ülkeye İhracat Kategorisi dalında 2017 yılı birincisi Gedik Kaynak’ın başarısı ödülle pekiştirildi.  Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından her yıl verilen Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni 19 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik ve CEO’su Dr. Mustafa Koçak’ın katıldığı törende Gedik Kaynak’ın ödülünü, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Gülle verdi.

ÇİB’in düzenlediği “Çelik İhracatının Yıldızları” törenine Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu (TİM) Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile sektörün önde gelen STK’larının yöneticileri ve sektör kuruluşları katıldı.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci törende yaptığı açıklamada, 2017 yılında Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı, önceki yıla göre yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı, yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldiğini altını çizdi. Ve “Sektörümüz açısından 2017 yılına baktığımızda siyasi istikrarsızlığın süregeldiği geleneksel pazarlarımız olarak nitelendirdiğimiz Orta Doğu ülkelerine olan çelik ihracatımızda düşüş yaşandığını görüyoruz. “Türk çelik sektörünün ana ürünü olan inşaat çeliğinde ithalat vergilerinin sıfırlanması özellikle Rusya, Ukrayna ve Çin gibi dampingli ve kalitesiz ürün ihracatı gerçekleştiren ülkelere karşı, Türk çelik sektörümüzü savunmasız bıraktı. Dünya genelinde bu ülkelere karşı gümrük duvarları yükselirken, bizde ise durum maalesef tam tersi oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen sektörümüz 2017 yılında ihracatta yükselişini korumayı başardı. 2017 yılında Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı önceki yıla göre yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldi. 2017 yılında tüm olumsuzluklara rağmen, ihracatlarını artıran ve kendi kategorilerinde en fazla ihracata ulaşmayı başaran firmalarımızı kutluyorum. Bundan sonra da hep birlikte güç birliği yaparak Türk çelik sektörünü çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Her türlü engele rağmen, 2018 yılında da hedefimiz ihracatımızdaki yükselişi sürdürmek ve ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıyı artırmak olacak.”

“Çelik sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatında çok önemli bir yeri var”

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ise çelik sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatında çok önemli bir yeri olduğunu belirtti. Şenel, “Çelik sektörü bugüne kadar kendi gücü ve gayreti ile gelişme gösterdi. Türkiye’nin 2017 yılındaki 157 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirerek önemli bir katkı sağladı. Bu başarıdan dolayı sektör temsilcilerini kutluyorum.” dedi.

Türk çelik sektörü, 2017 yılında miktarda ve değerde ihracatını artırarak Türkiye ekonomisindeki yerini sağlamlaştırdı. İhracat pazarlarındaki karşılaştığı sorunlara ve engellere rağmen çelik ihracatı geçtiğimiz yıl, önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon ton, değer bazında yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldi.

Türk çelik sektörü, 2017 yılındaki 17,8 milyon tonluk ihracatı ile dünya çelik ihracatı sıralamasında 10. olurken, inşaat çeliği ihracatında da dünya ikinciliğini sürdürdü.

Törende 16 kategoride 38 firmaya toplamda 48 ödül verildi. Ayrıca her kategoride ilk 10’a giren firmalara toplam 160 sertifika dağıtıldı.

II. İstanbul Hırdavat Fuarı’na katıldık.

Mar
19

Gedik Holding olarak; İstanbul Hırdavat Fuarı’na biz de katıldık. En yeni ürün ve ileri teknoloji ürünlerimizi sergilediğimiz standımıza ilgi yoğun oldu. İstanbul Yeşilköy’de 15 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda, başta Orta doğu ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Yemen, Lübnan, Kuzey Afrika ülkeleri, Umman, Rusya, İngiltere, Amerika, Almanya, Çin ve Yunanistan olmak üzere çok çeşitli ülkelerden profesyonel ziyaretçi bir araya geldi. Fuarda standımızı ziyaret eden tüm değerli dostlarımıza, bayilerimize, yerli ve yabancı çözüm ortaklarımıza ve Gedik çalışanlarımıza içten teşekkürlerimizi sunarız.

“Teknoloji’de Lider Kadınlar” Panelimiz İlgi Gördü

Mar
9

İstanbul Gedik Üniversitesi Kadın Girişimciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAGİMER) tarafından düzenlenen “Teknolojide Lider Kadınlar” paneli büyük ilgi gördü. 08 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele yaklaşık yüz elli kişi izleyici olarak katıldı. Bilim dünyasına yön veren yerli ve yabancı bilim kadınlarının tanıtım videosu ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasında İstanbul Gedik Üniversitesi KAGİMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayşin Şişman, panele katılan lider kadınlarla bir arada olmaktan çok mutlu olduklarını, KAGİMER olarak 1,5 yıl gibi kısa bir sürede çok faal çalıştıklarını ve girişimciliği özendirmenin hedeflerinden biri olduğunu söyledi. İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu, 08 Mart’ın tarihi geçmişinden bahsettikten sonra, tarihteki Türk kadının rolüne değindi. Türk kadının her zaman karar alma mekanizmasında çok etkin bir yeri olduğunu ve kadının toplumu oluşturan en önemli halka olduğunun altını çizdi.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in konuşmasından önce, Gedik Holding bünyesinde çalışan mavi yaka kadınların çalışma hayatına dair açıklamalardan oluşan bir video gösterildi. Hülya Gedik konuşmasına “çalışan kadın – mutlu kadın” sloganı ile başladı. Türkiye’de sadece kadın nüfusunun yüzde 30’unun çalıştığına dikkat çeken Hülya Gedik, çalışmayan 11 milyon kadının da en kısa sürede ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini söyledi. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik sözlerini kadın çalışanlara güvendiğini ve kadın olmayan yerlerin verimsiz yerler olduğunu belirterek sonlandırdı.

Panelin açılış konuşmalarından sonra İstanbul Gedik Üniversitesi öğretim görevlisi ve sanat danışmanı Doç. Nihan Atalay Yrd. Doç. Ayşin Kiremitçi flüt ve obua eşliğine kısa bir müzik dinletisi sundular.

Moderatörlüğünü İstanbul Gedik Üniversitesi, İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Berin Ergin’in gerçekleştirdiği “Teknoloji ve Bilişim Sektöründe Kadın Varlığını Güçlendirmek” konulu panelin ilk konuşmacısı İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Gelişen Teknoloji ve Sürdürülebilir Yaşamda Kadın” konulu sunum yaptı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu günümüzde teknolojinin çok ilerlediğini ama bugüne gelene kadar doğal kaynakları hızla tüketmiş olduğumuzu söyledi. Kadınların hem teknoloji ürettiklerini hem de kullanmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu sürdürülebilirlik için eğitimin şart olduğunun altını çizdi. TÜBİSAD Başkanı Erman Karaca, sunumunda bilişim tarihine yön veren kadınlardan bahsederken, bilişim sektörü başta olmak üzere kadın mühendis sayısında tüm dünyada bir azalmanın olduğuna dikkat çekti. TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas, “Teknoloji’de Kadınlara Liderliğin Yolunu Açmak” konulu sunumunda atasözlerimizden örnekler verdi ve kadınlar gününün kutlanmasına gerek olmayan bir dünya diledi.

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan, “Türkiye’de Kadın Akademisyen Olmak” konulu sunumunda pes etmeme ve hayallerin peşinden gitmenin önemine değindi. Gücün artık fiziksel olmadığını, bilginin artık güç olduğunu ve kadınların yok sayılmaması gerektiğini söyledi.

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Dinçbal Kal, “Teknoloji’de Kadın Girişimciliği” konulu sunumunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kadınları girişimci yapmak için gerçekleştirilen projelerden bahsetti.

Etkinliğin sonunda tüm panelistlere İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik tarafından plaket verildi.

08 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık

Mar
8

08 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü düzenlediğimiz etkinliklerle kutluyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Gedik, gerçekleştirdiği konuşmasında İstihdamda kadının önemini ve Gedik Ailesi olarak kadın çalışanlara verilen değerin ardından, İstanbul Gedik Üniversitesi KAGİMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Tuna Uslu “Fırsat Eşitliği Penceresinden Mesleki Yeterlilikler” konulu sunum gerçekleştirdi. Daha sonra çalışanlarımız her yıl olduğu gibi bu yıl da öğle yemeğini birlikte yedi.