Kategori / Kurumsal Haberler

Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Gedik İDDMİB Yönetimine Seçildi

Nis
11

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Seçimi gerçekleşti. Bugüne kadar en yoğun katılımın sağlandığı seçimde oyların 476’sını alan Tahsin Öztiryaki dört yıl aradan sonra tekrar birliğin başkanı oldu.

İDDMİB’in yeni başkanı Tahsin Öztiryaki seçim öncesi yaptığı konuşmada “Eski yıllarda ihracat denildiğinde tekstil akla gelirken daha sonra bizim alt sektörlerimizin gündeme gelmesini sağladıklarını, birliğin adının çok uzun olduğu için en kısa zamanda değiştirmek için çalışacaklarını belirtti.

İhracat Başarımız Ödülle Taçlandı

Mar
20

 

Türkiye’nin Orta Ölçek En Çok Ülkeye İhracat Kategorisi dalında 2017 yılı birincisi Gedik Kaynak’ın başarısı ödülle pekiştirildi.  Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından her yıl verilen Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni 19 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik ve CEO’su Dr. Mustafa Koçak’ın katıldığı törende Gedik Kaynak’ın ödülünü, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Gülle verdi.

ÇİB’in düzenlediği “Çelik İhracatının Yıldızları” törenine Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu (TİM) Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile sektörün önde gelen STK’larının yöneticileri ve sektör kuruluşları katıldı.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci törende yaptığı açıklamada, 2017 yılında Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı, önceki yıla göre yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı, yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldiğini altını çizdi. Ve “Sektörümüz açısından 2017 yılına baktığımızda siyasi istikrarsızlığın süregeldiği geleneksel pazarlarımız olarak nitelendirdiğimiz Orta Doğu ülkelerine olan çelik ihracatımızda düşüş yaşandığını görüyoruz. “Türk çelik sektörünün ana ürünü olan inşaat çeliğinde ithalat vergilerinin sıfırlanması özellikle Rusya, Ukrayna ve Çin gibi dampingli ve kalitesiz ürün ihracatı gerçekleştiren ülkelere karşı, Türk çelik sektörümüzü savunmasız bıraktı. Dünya genelinde bu ülkelere karşı gümrük duvarları yükselirken, bizde ise durum maalesef tam tersi oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen sektörümüz 2017 yılında ihracatta yükselişini korumayı başardı. 2017 yılında Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı önceki yıla göre yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon tona ulaşırken, sektörün değer bazındaki ihracatı yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldi. 2017 yılında tüm olumsuzluklara rağmen, ihracatlarını artıran ve kendi kategorilerinde en fazla ihracata ulaşmayı başaran firmalarımızı kutluyorum. Bundan sonra da hep birlikte güç birliği yaparak Türk çelik sektörünü çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Her türlü engele rağmen, 2018 yılında da hedefimiz ihracatımızdaki yükselişi sürdürmek ve ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıyı artırmak olacak.”

“Çelik sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatında çok önemli bir yeri var”

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ise çelik sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatında çok önemli bir yeri olduğunu belirtti. Şenel, “Çelik sektörü bugüne kadar kendi gücü ve gayreti ile gelişme gösterdi. Türkiye’nin 2017 yılındaki 157 milyar dolarlık ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirerek önemli bir katkı sağladı. Bu başarıdan dolayı sektör temsilcilerini kutluyorum.” dedi.

Türk çelik sektörü, 2017 yılında miktarda ve değerde ihracatını artırarak Türkiye ekonomisindeki yerini sağlamlaştırdı. İhracat pazarlarındaki karşılaştığı sorunlara ve engellere rağmen çelik ihracatı geçtiğimiz yıl, önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 7,7 artışla 17,8 milyon ton, değer bazında yüzde 26,4 artışla 11,5 milyar dolara yükseldi.

Türk çelik sektörü, 2017 yılındaki 17,8 milyon tonluk ihracatı ile dünya çelik ihracatı sıralamasında 10. olurken, inşaat çeliği ihracatında da dünya ikinciliğini sürdürdü.

Törende 16 kategoride 38 firmaya toplamda 48 ödül verildi. Ayrıca her kategoride ilk 10’a giren firmalara toplam 160 sertifika dağıtıldı.

II. İstanbul Hırdavat Fuarı’na katıldık.

Mar
19

Gedik Holding olarak; İstanbul Hırdavat Fuarı’na biz de katıldık. En yeni ürün ve ileri teknoloji ürünlerimizi sergilediğimiz standımıza ilgi yoğun oldu. İstanbul Yeşilköy’de 15 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda, başta Orta doğu ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Yemen, Lübnan, Kuzey Afrika ülkeleri, Umman, Rusya, İngiltere, Amerika, Almanya, Çin ve Yunanistan olmak üzere çok çeşitli ülkelerden profesyonel ziyaretçi bir araya geldi. Fuarda standımızı ziyaret eden tüm değerli dostlarımıza, bayilerimize, yerli ve yabancı çözüm ortaklarımıza ve Gedik çalışanlarımıza içten teşekkürlerimizi sunarız.

“Teknoloji’de Lider Kadınlar” Panelimiz İlgi Gördü

Mar
9

İstanbul Gedik Üniversitesi Kadın Girişimciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAGİMER) tarafından düzenlenen “Teknolojide Lider Kadınlar” paneli büyük ilgi gördü. 08 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele yaklaşık yüz elli kişi izleyici olarak katıldı. Bilim dünyasına yön veren yerli ve yabancı bilim kadınlarının tanıtım videosu ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasında İstanbul Gedik Üniversitesi KAGİMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayşin Şişman, panele katılan lider kadınlarla bir arada olmaktan çok mutlu olduklarını, KAGİMER olarak 1,5 yıl gibi kısa bir sürede çok faal çalıştıklarını ve girişimciliği özendirmenin hedeflerinden biri olduğunu söyledi. İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu, 08 Mart’ın tarihi geçmişinden bahsettikten sonra, tarihteki Türk kadının rolüne değindi. Türk kadının her zaman karar alma mekanizmasında çok etkin bir yeri olduğunu ve kadının toplumu oluşturan en önemli halka olduğunun altını çizdi.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in konuşmasından önce, Gedik Holding bünyesinde çalışan mavi yaka kadınların çalışma hayatına dair açıklamalardan oluşan bir video gösterildi. Hülya Gedik konuşmasına “çalışan kadın – mutlu kadın” sloganı ile başladı. Türkiye’de sadece kadın nüfusunun yüzde 30’unun çalıştığına dikkat çeken Hülya Gedik, çalışmayan 11 milyon kadının da en kısa sürede ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini söyledi. Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik sözlerini kadın çalışanlara güvendiğini ve kadın olmayan yerlerin verimsiz yerler olduğunu belirterek sonlandırdı.

Panelin açılış konuşmalarından sonra İstanbul Gedik Üniversitesi öğretim görevlisi ve sanat danışmanı Doç. Nihan Atalay Yrd. Doç. Ayşin Kiremitçi flüt ve obua eşliğine kısa bir müzik dinletisi sundular.

Moderatörlüğünü İstanbul Gedik Üniversitesi, İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Berin Ergin’in gerçekleştirdiği “Teknoloji ve Bilişim Sektöründe Kadın Varlığını Güçlendirmek” konulu panelin ilk konuşmacısı İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Gelişen Teknoloji ve Sürdürülebilir Yaşamda Kadın” konulu sunum yaptı. Prof. Dr. Karaosmanoğlu günümüzde teknolojinin çok ilerlediğini ama bugüne gelene kadar doğal kaynakları hızla tüketmiş olduğumuzu söyledi. Kadınların hem teknoloji ürettiklerini hem de kullanmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu sürdürülebilirlik için eğitimin şart olduğunun altını çizdi. TÜBİSAD Başkanı Erman Karaca, sunumunda bilişim tarihine yön veren kadınlardan bahsederken, bilişim sektörü başta olmak üzere kadın mühendis sayısında tüm dünyada bir azalmanın olduğuna dikkat çekti. TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas, “Teknoloji’de Kadınlara Liderliğin Yolunu Açmak” konulu sunumunda atasözlerimizden örnekler verdi ve kadınlar gününün kutlanmasına gerek olmayan bir dünya diledi.

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan, “Türkiye’de Kadın Akademisyen Olmak” konulu sunumunda pes etmeme ve hayallerin peşinden gitmenin önemine değindi. Gücün artık fiziksel olmadığını, bilginin artık güç olduğunu ve kadınların yok sayılmaması gerektiğini söyledi.

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Dinçbal Kal, “Teknoloji’de Kadın Girişimciliği” konulu sunumunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin kadınları girişimci yapmak için gerçekleştirilen projelerden bahsetti.

Etkinliğin sonunda tüm panelistlere İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik tarafından plaket verildi.

08 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık

Mar
8

08 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü düzenlediğimiz etkinliklerle kutluyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Hülya Gedik, gerçekleştirdiği konuşmasında İstihdamda kadının önemini ve Gedik Ailesi olarak kadın çalışanlara verilen değerin ardından, İstanbul Gedik Üniversitesi KAGİMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Tuna Uslu “Fırsat Eşitliği Penceresinden Mesleki Yeterlilikler” konulu sunum gerçekleştirdi. Daha sonra çalışanlarımız her yıl olduğu gibi bu yıl da öğle yemeğini birlikte yedi.

V. Uluslararası Nükleer Santral Zirvesine Katıldık

Mar
7

V. Uluslararası Nükleer Santral Zirvesinin son gününde Gedik Holding CEO’su Dr. Mustafa Koçak  konuşmacı olarak katıldı. Gedik Kaynak, Döküm ve Vana olarak nükleer santrallerin de ihtiyaçlarını karşıladıklarına dikkat çeken Koçak, sektörün ihtiyacı olan kalifiye eleman eksikliği için en kısa sürede harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Koçak konuşmasında Gedik Eğitim Vakfı, Meslek Yüksekokulu, İstanbul Gedik Üniversitesi olarak bu doğrultuda hizmet verdiklerini belirtti.

III. Erzurum Kariyer Zirvesi’ne Katıldık

Şub
24

Bu yıl Erzurum’da üçüncüsü düzenlenen Kariyer Zirvesine, Gedik Holding’de katıldı. 22-23 Şubat tarihlerinde düzenlenen zirvede Gedik Holding Yönetim Başkanı Hülya Gedik ve Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kesik, açılış konuşması sırasındaki sunumları ile zirveye katılan öğrencilere iş dünyası hakkında çok önemli tavsiyelerde bulundu.

 

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, ilgi ile izlenen sunumuna AR-Ge ve inovasyonun üretimdeki önemi ile başladıktan sonra artık Türkiye’nin kendi lisansı ve patentli ürünleri ile ihracat yapma seviyesine yaklaşmakta olduğunu söyledi. İhracat bazında yüksek kaliteli ürünlerin imalatına ve yönelmenin gerekliliğinin altını çizen Hülya Gedik, şu an kilo bazında 1.37 Amerikan doları olan ihracatın 10 Amerikan doları seviyelerine çıkmasının ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu vurguladı.  Sunumunda “Her şeyin bir kısmını, bir işin de her şeyini bilmek önemlidir” deyişine yer veren Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı, uzmanlaşma ve girişimciliğin çok önemli iki özellik olduğunu ve girişimciliğin üniversitelerde ders olarak okutulmasının şart olduğunu söyledi. Günümüzün artık bilgi çağı olduğuna ve bu çağın her şeyi kolaylaştırırken aynı zamanda zorlaştırdığını belirttikten sonra Hülya Gedik, ileri teknoloji kullanımı ile birlikte tecrübeli insanların da mutlaka dinlemesi gerektiğini; tecrübenin en maliyetli yatırımlardan biri olduğunun altını çizdi.

 

Erzurum Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Üçüncü Kariyer Zirvesinin açılış konuşmasındaki son sunumu Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kesik gerçekleştirdi. İstanbul Gedik Üniversite mottosunun “Çalışırken oku, okurken çalış” olduğunu ve İstanbul Gedik Üniversitesi’nde de uygulanan iki yıl teori ve iki yıl sahada ders yapma yönteminin tüm dünyada da yaygınlaştığını belirtti. Bilginin beceri ile güçlenmesinin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Kesik konuşmasının sonunda başarmanın sırrının ertelememek ve vazgeçmemek olduğunu sözlerine ekledi.

 

İki gün süren zirvede ayrıca bir fuar alanı da yer aldı. Gedik Holding’in standını ziyaret eden öğrenciler  Gedik Holding, Gedik Kaynak, Gedik Döküm ve Vana, İstanbul Gedik Üniversitesi hakkında bilgi aldılar.

Dijital Dünyada İnsan Hakları ve Siber Güvenlik Konferansımız Büyük İlgi Gördü

Şub
15

İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi önemli bir konferansa daha ev sahipliği yaptı.  İstanbul’da gerçekleşen “Dijital Dünyada İnsan Hakları ve Siber Güvenlik” konferansına alanında en yetkin isimler konuşmacı ve izleyici olarak katıldı.  Açılış konuşmasında İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer UTLU, dijital ortamda siber güvenliğin uçsuz bucaksız bir alem olduğuna dikkat çekerken, sınırlar ve pasaportların olmadığı bu dünyada tehlike ve tehditlerin nasıl ve ne şekilde gelebileceğinin bilinmediğinin altını çizdi.

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya GEDİK, konuşmasında bugün yapay zekanın gelmekte olduğu nokta ile ilgili olarak Suudi Arabistan’ın vatandaşlık verdiği robot Sophia’yı örnek verdikten sonra Gedik Holding’in 55 yıllık geçmişine kısaca değindikten sonra yüksekokul ve üniversite ile birlikte eğitime verdikleri önemden bahsetti.

Birinci oturumun konusu “Geçmişten Günümüze ve Geleceğe Dijital Devrim”di. Moderatörlüğünü İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Berin ERGİN’in yaptığı oturumda sanayi devriminden günümüze kadar gelinen nokta, teknolojik örnekleri ile beraber anlatıldı. “Dijital Haklar ve Hürriyetler”in ikinci oturum konusu olduğu etkinlikte ağırlıklı olarak dijital hakların hukuki boyutu konuşuldu.

Üçüncü oturumun konu başlığı “Kişisel Siber Güvenlik”ti. Dr. Cüneyt KALPAKOĞLU’nun moderatör olduğu etkinlikte siber zorbalık, dijital vatandaşlık bilincinin kazandırılması ile dijital ortamda çocuğa yönelik şiddet ve cinsel suçlar vaka çalışmaları ile birlikte katılımcılarla paylaşıldı.

Dördüncü oturumda “Siber Dünyada Güvenli Ortam, Telif Hakları ve İhlaller” konuları konuşuldu. İnternet dünyasında dolandırıcıların ne tür yöntemler ve nasıl kopya internet siteleri ile kullanıcıları kandırdıkları, cep telefonlarına atılan mesajlar, ATM’den para çekimi gibi örneklerle beraber dijital ortamda bağımlılık konular bu oturumun ana çerçevesini oluşturdu.

Konferansın ardından genel değerlendirme oturumuna geçildi. Konuşmacıların soruları cevaplandırdığı bu bölümün ardından kapanış konuşmasında etkinliğin ev sahibesi İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Berin ERGİN, tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra üniversitelerin en kısa zamanda müfredatlarını güncelleyerek  Dijital Dünyada İnsan Hakları ve Siber Güvenlik konferansında konuşulan “geleceğin” hızla yaklaşmakta olduğunu ve en kısa zamanda buna cevap verebilecek bir eğitim alt yapısının hazırlanması gerektiğinin altını çizdi.

3. Halil Kaya Gedik Kaynakçılık Beceri Yarışması Sonuçlandı

Ara
15

Ülkemizde kaynak konusunda nitelikli gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak, kaynak teknolojisinde farkındalık yaratmak ve gençleri bu alanda uzmanlaştırmaya teşvik etmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, İstanbul Gedik Üniversitesi, Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı ve Gedik Kaynak Sanayi ve Ticaret AŞ. Arasında yapılan 09/10/2017 tarihli Protokol çerçevesinde ve Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Sponsorluğunda; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmî ve özel mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Metal Teknolojileri alanında öğrenim gören öğrencilerin katıldığı Halil Kaya Gedik Kaynakçılık Beceri Yarışmasının 3’cüsü düzenlendi.

Ülkemizde kaynak konusunda nitelikli gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak ve gençleri bu alanda uzmanlaşmaya teşvik etmek üzere düzenlenen yarışma çerçevesinde İstanbul il genelinden 17 okuldan katılım gerçekleşti. 14 Aralık 2017 tarihinde  Gedik Holding’de yapılan ödül töreninde İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Ercan, Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik, Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak Kurtuluş, Gedik Holding CEO’su Dr. Mustafa Koçak, Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Prof. Dr. Ahmet Kesik, Üniversite Rektör Yardımcıları ve Dekanları ile yarışmaya katılan okul yönetici ve öğretmenleri hazır bulundu. Yarışmada dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlere ödülleri törenle takdim edildi.

3.HALİL KAYA GEDİK KAYNAKÇILIK BECERİ YARIŞMASI’NDA DERECE GİRENLER:

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Halil Kaya Gedik Metal Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrenci: Ayhan Çetiner

Danışman Öğretmen: Oğuz Ekinci

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Örfi Çetinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrenci: Uğur Tepe

Danışman Öğretmen: Mehmet Tunç

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

İnönü  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrenci: Şafak Uğur Rüzgar

Danışman Öğretmen: Ziya Sarıbıyık

MANSİYON ÖDÜLÜ

Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrenci: Muhammed İmcik

Danışman Öğretmen: Bahtiyar Demir